Jak wybrać zestaw głośnomówiący do samochodu?

Gadżety
Jak wybrać zestaw głośnomówiący do samochodu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zamierzasz kupić zestaw głośnomówiący do samochodu, ale nie wiesz, na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu? W takim razie przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym się kierować przy wyborze.

Zestaw głośnomówiący do samochodu – dlaczego to podstawowe wyposażenie?

Niezależnie od tego, czy posiadasz telefon klasy budżetowej (o tym, jak kupić dobry smartfon za 700 zł przeczytasz w zestawieniu https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-do-700-zlotych/), czy korzystasz z najnowszego iPhone’a – prowadzenie rozmów telefonicznych, trzymając telefon w dłoni, jest absolutnie zabronione. Podstawa prawna: Ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (art. 45 ust. 2 pkt 1), „Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Złamanie przepisu grozi mandatem karnym w wysokości 200 zł oraz 5 punktami karnymi.

Poza ryzykiem wpadki podczas kontroli drogowej stoisz w obliczu dużo większego niebezpieczeństwa. Trzymanie smartfona i prowadzenie rozmowy czy korzystanie z aplikacji mobilnych odciąga bowiem Twoją uwagę. Zamiast skupiać się na drodze i prowadzeniu pojazdu zajmujesz się niewielkim urządzeniem działającym na zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Poza tym do bezpiecznego prowadzenia pojazdu potrzebujesz obu rąk, tymczasem z telefonem w dłoni praktycznie tracisz możliwość pełnej kontroli nad pojazdem, szczególnie w nagłej, niespodziewanej sytuacji na drodze.

Z drugiej strony – szczególnie na dłuższych trasach – telefon jest po prostu potrzebny, aby mieć kontakt z rodziną czy współpracownikami. Nie zawsze możesz zatrzymać się na parkingu, żeby odbyć spokojną rozmowę. Właśnie dlatego powszechnie stosowanym sprzętem są zestawy głośnomówiące dla kierowców.

Kierowcy sięgają czasem po technologie znane od lat, jak pojedyncze, bezprzewodowe słuchawki douszne, dzięki którym możliwa jest rozmowa telefoniczna bez użycia rąk. Jednak w wielu samochodach najlepszym i najwygodniejszym urządzeniem okazują się zestawy głośnomówiące. Sprzęt ten korzysta ze standardu Bluetooth i bezprzewodowo łączy się ze smartfonem. Posiada wbudowany głośnik emitujący głos Twojego rozmówcy oraz mikrofon zbierający Twoje wypowiedzi.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze zestawu?

Oto najważniejsze czynniki, które warto uwzględnić przy zakupie.

Jakość połączenia

Kluczową różnicą między poszczególnymi modelami zestawów głośnomówiących jest jakość połączeń wynikająca ze stosowania lepszych lub gorszych podzespołów – na czele z mikrofonem i głośnikiem. Renomowani producenci dbają o jakość zarówno odbierania, jak i emitowania głosu, wyposażając sprzęt np. w redukcję echa czy szumów.

Parowanie

Coraz częstszym atutem zestawów głośnomówiących jest możliwość sparowania ich z dwoma smartfonami jednocześnie. To doskonała wiadomość dla osób, które na co dzień korzystają np. z telefonu prywatnego i służbowego, a często poruszają się samochodem. Swoją drogą, jeśli szukasz odpowiedniego smartfona dla firmy lub na użytek prywatny, skorzystaj z porównywarki https://komorkomat.pl/.

Inne parametry

Użytkownicy zestawów głośnomówiących są zgodni, że ważne są też inne kryteria wyboru, jak np.:

  • wytrzymałość baterii (przeliczana zazwyczaj na liczbę godzin rozmów),
  • funkcja automatycznego włączania i wyłączania po wejściu i wyjściu z pojazdu,
  • trwałość konstrukcji oraz sposób montażu.

Cena

W ramach podsumowania należy podkreślić, że cena nie powinna determinować ostatecznego wyboru, choć wiemy jak jest ważna. Szczególnie że rozpiętość cenowa urządzeń sięga kwot ok. 50-500 zł.

Fot. petto/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*